Online porovnanie poistenia

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

Krátkodobé cestovné poistenie

Presypacie hodinyPočas príprav na vytúženú dovolenku si asi každý z nás predstavuje len tie krásne chvíle, ktoré nás najbližšie dni čakajú, či už to bude leňošenie na pláži alebo poznávanie kultúrnych a historických pamiatok. No pamätať by sme mali aj na možnosť, že všetko nedopadne podľa našich predstáv a počas dovolenky sa nám môže stať úraz, prepadnú nás bolesti zubov či žalúdočné bolesti alebo sa nám cestou poškodí či stratí batožina. Všetko sú to nepríjemné veci, ale aby nás neskôr takáto dovolenka nevyšla omnoho drahšie, je dobré hneď pri jej plánovaní myslieť aj na uzatvorenie cestovného poistenia.

Pokiaľ sa chystáte vycestovať povedzme iba na pár dní počas roka, teda vychutnáte si letný oddych na pláži alebo naopak vás láka zimná lyžovačka a viete, že viac počas roka nevycestujete, výhodnejšie pre vás bude uzavretie krátkodobého cestovného poistenia. To sa viaže len na presne zadaný termín vycestovania. Ak však cestujete počas roka častejšie alebo sa chystáte na dlhodobý zahraničný pobyt, v tom prípade by ste mali uzatvoriť radšej celoročné cestovné poistenie.

Na čo myslieť ešte pred uzatvorením cestovného poistenia

Už pri zajednávaní dovolenky by ste mali myslieť aj na cestovné poistenie. V prvom rade je potrebné zvážiť výber destinácie, do ktorej cestujete. Cestovné poistenie býva rozdelené na tzv. zóny, Európu a Svet. Pri kúpe poistenia treba premýšľať nad výškou krytia. Mali by ste si byť teda vedomí, v akej výške sa pohybujú vo vami zvolenej destinácii liečebné náklady a podľa toho zvoliť aj dostatočný limit.

Dôležité je aj zvážiť účel cesty. Nie je totiž jedno, či sa chystáte za zábavou či oddychom na pláži, alebo vycestujete pracovne či za krátkodobou brigádou. Dopredu si overte, čo všetko ponúkané poistenie kryje, mnohé poisťovne nepreplatia napr. úraz na vodnom bicykli, pokiaľ ste si to osobitne nepripoistili. V prípade, že vyrážate za adrenalínom, pripoistenie by malo byť úplnou samozrejmosťou, keďže riziko úrazu je oveľa väčšie a po úraze je dosť pravdepodobné, že poisťovňa odmietne vyplatiť poistné plnenie.

Čo všetko kryje cestovné poistenie?

Dáždnik na pláži Od cestovného poistenia očakávame predovšetkým poistenie liečebných nákladov. Niektorí ľudia sa však domnievajú, že im v zahraničí postačí aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC). Je pravdou, že je dobré vlastniť túto kartičku, no jej krytie je iba čiastočné. Po preukázaní preukazom zdravotnícke zariadenie v Európskom hospodárskom priestore samozrejme ošetrí pacienta, no preukaz vám nepokryje už ďalšie výdavky, ako následnú starostlivosť, lieky, prevoz pacienta do domovskej krajiny. Takže určite ku EHIC-u uzatvorte aj cestovné poistenie.

Okrem základného poistenia liečebných nákladov obsahuje krátkodobé cestovné poistenie aj ďalšie poistné krytia. Vybrať správne pripoistenia môže byť veľmi dôležité. Medzi tie, ktoré by ste mali určite zvážiť, patria napr. tieto:

Úrazové poistenie

Býva mylne zamieňané za poistenie liečebných nákladov, no toto pripoistenie zabezpečí vyplatenie jednorazového odškodnenia v prípade úrazu. Určite odporúčame uzavrieť toto pripoistenie, pretože úraz hrozí pri mnohých aj nevinne pôsobiacich dovolenkových aktivitách.

Poistenie batožiny a osobných vecí

Poistenie batožinyPokiaľ cestujete na dovolenku letecky, tak asi nebudete vôbec váhať nad týmto pripoistením, keďže mnohí z nás sa už stretli s nešetrným zaobchádzaním batožiny na letisku. Poistenie ale kryje aj škody na batožine, ktorá vznikla odcudzením či poškodením počas celého trvania poistenia. Dotýka sa šperkov, športových potrieb, elektroniky či oblečenia. Poisťovňa z krytia môže vylúčiť niektoré luxusné a drahé predmety ako klenoty či drahú výpočtovú techniku. I keď uvedené veci by ste so sebou na dovolenku radšej ani brať nemali, pokiaľ ich nevyhnutne nepotrebujete.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Počas vášho dovolenkového pobytu sa vám môže ľahko stať, že spôsobíte niekomu škodu na majetku alebo na zdraví. Presne na tieto situácie je dobré mať uzatvorené k cestovnému poisteniu aj poistenie zodpovednosti za škodu. Nevzťahuje sa však na škody, ktoré by ste spôsobili prevádzkou motorového vozidla. Na to slúži povinné zmluvné poistenie automobilu, prípadne havarijné poistenie.

Poistenie storna (zájazdu, letenky, ubytovania)

Storno zájazduI keď sa termínu dovolenky snažíte prispôsobiť všetky možné okolnosti, môže nastať situácia, ktorá Vám skríži plány. V prípade neočakávaných udalostí, akou môže byť napríklad choroba, úmrtie v rodine, či strata dokladov, je dobré mať uzatvorené aj toto pripoistenie. Takto v prípade, že nebudete môcť na vytúženú dovolenku vycestovať neprídete o celú zaplatenú sumu a poisťovňa vám preplatí buď celú alebo aspoň adekvátnu čiastku z tejto sumy. Následne si budete môcť presunúť dovolenku na iný vhodnejší termín.

Pripoistenie vozidla

Množstvo Slovákov cestuje na dovolenku autom, preto je dobré si pripoistiť svoje vozidlo pre prípad jeho nepojazdnosti v zahraničí. Vhod určite prídu aj asistenčné služby pre motorové vozidlo.

Ďalšie ponúkané pripoistenia:

  • poistenie domáceho miláčika,
  • poistenie dovolenkovej domácnosti,
  • pripoistenie právnej ochrany v zahraničí,
  • privolanie opatrovníka,
  • pripoistenie športových aktivít,
  • pripoistenie záchranných akcií horskej služby.

Výber a cena krátkodobého cestovného poistenia

Existuje viacero možností, ako si môžete zistiť ponuku a cenu cestovného poistenia. Môžete využiť internetové stránky poisťovne, kamennú pobočku poisťovne, internetové porovnávače, cestovné kancelárie či banky. Pokiaľ chcete rýchlo zistiť všetky dostupné ponuky podľa vašej konkrétnej požiadavky, tak si nájdite na internete porovnávač alebo online kalkulačku. Do jednoduchého formulára zadáte všetky požadované údaje, ako je typ a účel cesty, počet poisťovaných osôb, termín cesty, taktiež si zvolíte pripoistenia a systém vám ukáže najlacnejšie ponuky všetkých poisťovní.

Cenu poistenia v tomto prípade samozrejme určuje mnoho faktorov, ako je dĺžka pobytu v zahraničí, miesto pobytu, účel cesty, vek poisteného, športové aktivity a v neposlednom rade zvolené pripoistenia. Poisťovne poskytujú aj zľavy pre svojich klientov, napríklad pre študentov, seniorov, taktiež zľavy pre rodiny či skupinové zľavy. Okrem ceny vám ale odporúčame sledovať aj poistné krytie jednotlivých ponúk. Niekedy je totiž lepšie si pár eur priplatiť.