Online porovnanie poistenia

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

Poistenie na hory

Slovenské hory každoročne lákajú množstvo zahraničných aj domácich turistov. Prichádzajú sem nielen počas leta, ale aj cez zimu. V lete najčastejšie využívajú možnosti na turistiku, ale tiež horolezectvo, jaskyniarstvo, rafting a podobne. V zime zase zaplnia hory nadšení lyžiari a skialpinisti. Ale nikto, či je to už rekreačný turista alebo skúsený športovec, by nemal počas svojho pobytu zabudnúť na poistenie na hory. V horách už aj malý úraz, ako podvrtnutie členka, alebo úraz kolena, môže znamenať, že budete potrebovať pomoc záchranárov, keďže v takomto stave nebudete schopný pohybu, aby ste mohli samy vyhľadať lekársku pomoc. Bez poistenia do hôr by sa vám teda takýto výlet riadne predražil.

Hory a cestaOd 1. júla 2006 je na Slovensku podľa Zákona o Horskej záchrannej službe každá zachraňovaná osoba v horskom teréne povinná uhradiť náklady súvisiace s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Tu je potrebné rozlišovať samotné poskytnutie zdravotnej starostlivosti pri zásahu, to zostáva aj naďalej plne hradené zdravotnou poisťovňou. Druhou časťou je samotný technický zásah (pátranie, vyslobodzovanie osoby v tiesni, preprava do zdravotníckeho zariadenia, či prevoz telesných pozostatkov), kde je úplne jedno či si zranený úraz privodil sám alebo ho zranil niekto iný.

Ak si myslíte, že tieto sumy sú len symbolické, tak vás musíme vyviesť z omylu. Technická výbava záchranárov nie je žiadna maličkosť a stojí nemalé financie, taktiež náročnosť horského terénu vyžaduje vysokú odbornú spôsobilosť, ktorú je možné získať len neustálym tréningom. A to sme ešte nespomenuli zásah záchranárskeho vrtuľníka, pokiaľ si to stav zraneného bude vyžadovať. Nie je ničím výnimočným, ak sa cena takéhoto zásahu môže pohybovať aj vo výške 4000 eur.

Územná platnosť poistenia na hory

Je potrebné si uvedomiť, že poistenie do hôr je potrebné iba na území Slovenska v oblastiach, kde operuje Horská záchranná služba. Čiže ak sa vyberiete na výlet do neďalekého lesíka či len na huby s rodinou, toto poistenie nepotrebujete. Poistenie sa vyžaduje len v deviatich horských oblastiach na Slovensku, a to: Malá Fatra, Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy a Slovenský raj. Toto poistenie na hory neplatí v zahraničí. Pri ceste do hôr v zahraničí je potrebné uzavrieť cestovné poistenie s pripoistením nákladov na záchrannú činnosť, keďže tieto úkony sa v zahraničí môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur.

Čo všetko je kryté poistením do hôr?

Helikoptéra horskej záchrannej službyHorská záchranná služba si vyžaduje preplatiť technický zásah. Ten zahŕňa všetko to, čo neprepláca zdravotná poisťovňa, čiže vyníma samotné zdravotnícke úkony, ako ošetrenie rany a pod. Poistenie na hory teda kryje zásahy, ako vyhľadávanie a vyslobodzovanie v tiesni, poskytovanie prvej pomoci, ďalej je to preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, resp. preprava z horskej oblasti do zdravotníckeho alebo ubytovacieho zariadenia, zahŕňa tiež prepravu osôb v tiesni, a to po zemi i letecky. Najtragickejším prípadom, na ktorý sa vzťahuje krytie poistenia na hory, je prevoz telesných pozostatkov.

Turisti by si ale mali dávať pozor na rešpektovanie pokynov pracovníkov horskej služby a mali by sa pohybovať výlučne po vyznačených turistických chodníkoch, inak sa môže stať, že poisťovňa odmietne zásah preplatiť. Takým prípadom môže byť napríklad ak by ste sa vybrali na Gerlachovský štít bez sprievodcu, to by poisťovňa považovala za hrubé porušenie predpisov a poistnú udalosť by automaticky zamietla.

Online poistenie na hory

Hlavne počas leta sa často stáva, že turisti sa rozhodnú vyraziť na hory zo dňa na deň. Aj pre takýchto klientov zjednodušili poisťovne prístup k uzavretiu poistenia. Dnes už nie je problém uzavrieť poistenie online, ale k dispozícii je v prípade niektorých poisťovní aj poistenie na hory cez sms. Poplatok za poistenie si vtedy účtuje mobilný operátor. Uzavrieť zmluvu môžete samozrejme aj online, v pohodlí domova si dopredu zistíte na základe jednoduchého formulára najlacnejšie poistenie. Potrebných bude len niekoľko údajov.

Nákup online cez mobilNa začiatok zadáte, či máte záujem o krátkodobé alebo ročné poistenie. V prípade krátkodobého poistenia ďalej upresníte deň odchodu a príchodu, v prípade dlhodobého poistenia len termín odchodu. Dôležitý je aj počet poisťovaných osôb. Ak cestujete ako rodina, to znamená dvaja dospelí do veku 69 rokov a deti do veku 21 rokov, pričom dospelé osoby môžu byť len rodičia alebo starí rodičia detí, označíte vo formulári túto možnosť.

Poisťovne zaujíma aj to, ak by v rámci uzatváraného poistenia na hory figurovali osoby nad 70 rokov. V poslednom kroku je možné zvoliť si možnosť pripoistenia športu a iných rizikových činností. Po porovnaní všetkých ponúk poisťovní si môžete vybrať najlacnejšiu ponuku a jednoducho na ňu kliknúť. Celý proces dokončíte podľa ďalších inštrukcií a samotný proces poistenia cez internet tak trvá len pár minút.

Aj keď poisťovne poskytujú aj poistenie do hôr pre deti, povinnosť uhradiť náklady na záchrannú akciu HZS sa nevzťahuje na neplnoleté osoby a tiež na osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony. Ak teda cestujete s deťmi, nie je nutné uzatvárať poistenie aj pre ne.

Balíčky poistenia

Dá sa povedať, že poisťovne poskytujú tri balíčky podľa rozsahu krytia. Pri bežných turistických trasách postačí turistovi základný balík poistenia. Ten je určený pre bežných, rekreačných turistov, ale aj horolezcov či jaskyniarov. Rozšírený balík poistenia na hory je vhodný pre náročnejších turistov, ktorý už poskytuje určité krytie rizikových a extrémnych činností a športov. Nadštandardné krytie zahŕňa pripoistenia, ktoré nesúvisia priamo s vysokohorskými aktivitami.

Jednotlivé varianty poistenia na hory sa môžu od seba odlišovať len v malých detailoch, a preto je potrebné si pozorne naštudovať zmluvné podmienky a v prípade nejasností radšej kontaktujte pobočku poisťovne.