Online porovnanie poistenia

POROVNAŤ PZP ONLINE

PZP na motocykel

Červený motocykelPokiaľ hovoríme o motocykloch, jedná sa o vozidlá triedy L. Do tejto kategórie patria malé motocykle, dvoj alebo trojkolesové, ktoré neprevyšujú rýchlosť 45 km/h. a s objemom valcov do 50 cm³, potom sú to dvojkolesové motocykle s objemom valcov viac ako 50 cm³ a motorové trojkolky a tiež štvorkolky. Ak ste vlastníkom niektorého z vyššie uvedených vozidiel, týka sa vás povinnosť uzavretia povinného zmluvného poistenia na motorku. Toto PZP motocykla musí mať majiteľ uzavreté najneskôr v deň jeho prvého použitia.

Viacerí motoristi túto zákonnú poistku podceňujú, sú nimi najmä majitelia strojov ako babeta či štvorkolka, ktorí argumentujú tým, že jazdia hlavne mimo hlavných ciest. Aj tam však môžu zapríčiniť dopravnú nehodu a celá vzniknutá škoda by tak ostala na ich pleciach. Samozrejme by ich neminula ani pokuta za nerešpektovanie zákona, pričom výsledná suma sa takto môže vyšplhať až k závratným sumám. Z tohto dôvodu nie je na mieste povinné zmluvné poistenie motorky podceňovať.

Poistka na motorku je najvýhodnejšie online

Prečo je uzavretie zákonnej poistky na motorku najvýhodnejšie cez internet? Jednoducho preto, že šetrí váš čas aj peniaze. Usadíte sa  v pohodlí vášho domova za počítačom alebo mobilom a jednoducho si vyhľadáte tie najlepšie ponuky bez toho, aby ste museli osobne prechádzať všetky pobočky. V súčasnosti poskytovatelia a sprostredkovatelia povinného zmluvného poistenia majú na svojich internetových stránkach k dispozícii kalkulačky, vďaka ktorým si rýchlo vypočítate a zároveň aj porovnáte jednotlivé ceny. Okamžite tak vidíte, ktorá ponuka je pre vás skutočne  najvýhodnejšia a tak nájdete najlacnejšie PZP. Ceny poistenia konkrétneho typu motocykla či skútra v rôznych poisťovacích spoločnostiach sa totiž môžu líšiť až v desiatkach eur.

PZP na motorku či skúter rýchlo a lacno

Ako sme  už spomínali, každý vlastník nielen automobilu, ale aj motocykla, či iného vozidla, ktoré sa pohybuje na slovenských verejných pozemných komunikáciách, musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. V súčasnosti má majiteľ takéhoto vozidla k dispozícii viac ako desiatku poskytovateľov na našom trhu. Je si teda z čoho vyberať.

Mobil a online platenieNa uľahčenie výberu tej najvýhodnejšej poistky na motorku slúžia tzv. kalkulačky. Je pri tom jedno, či klientovi ide len o najlacnejšiu cenu poistky, alebo mu záleží na iných výhodách poistenia. Kalkulačka mu poskytne relevantné údaje na základe ním zadaných informácií.

Výpočet PZP motocykla ovplyvňuje viacero faktov. Nie všetky z nich sa samozrejme odzrkadlia aj na výslednej cene poistky. V prvom rade je potrebné vyplniť údaje o motorke, následne niekoľko informácií o klientovi, čiže vlastníkovi motocykla a na záver ešte niekoľko doplňujúcich faktov o poistení.

K informáciám o samotnom motocykle budete potrebovať technický preukaz. PZP kalkulačka tu vyžaduje informácie o továrenskej značke. modely, roku výroby, prevádzkovej hmotnosti, najväčšej prípustnej hmotnosti, tiež o palive, objeme motora v centimetroch kubických a výkone motora v kW.

Zákonná poistka na motorku je ovplyvnená aj jej vlastníkom. Medzi najpodstatnejšie faktory v tomto prípade patrí škodovosť. Výhodu majú samozrejme motorkári, ktorí jazdia bez nehody. Svoju úlohu pri informáciách o majiteľovi zohrávajú aj údaje o tom, či je už poistencom nejakej poisťovne, teda či má poistku na dom alebo životné či iné poistenie.

Do formulára pre výpočet PZP motocykla je potrebné zadať aj údaje, ktoré vo výsledku neovplyvňujú ceny poistky motorky. To sú informácie o tom, či je majiteľ motocykla právnická alebo fyzická osoba, taktiež je to číslo vodičského preukazu či dátum získania vodičského oprávnenia.

Po vyplnení všetkých týchto údajov sa klientovi zobrazia všetky dostupné ponuky. V pokoji si ich môže prezrieť a porovnať. V prípade, že ho nejaká ponuka zaujme, môže hneď uzavrieť poistku, stačí jeden klik. Následne vyplní ešte niekoľko informácií pre poisťovňu, ktorá ho bude neskôr kontaktovať. Ani teraz nie je potrebné, aby sa klient dostavil osobne na pobočku poskytovateľa, komunikácia totiž prebieha online prostredníctvom emailu. Na ten bude poistencovi zaslaných niekoľko dokumentov, medzi nimi aj návrh zmluvy a bankové údaje na zaplatenie poistného. Taktiež poisťovňa pošle dočasnú bielu kartu, ktorá slúži ako náhrada zelenej karty. Jej platnosť je 30 dní, do tejto doby je teda potrebné poistné zaplatiť. V opačnom prípade PZP motocykla zanikne.

Výpoveď či zmena PZP motocykla

Pokiaľ má majiteľ motorky pocit, že platí príliš veľa za svoju zákonnú poistku motocykla, alebo jednoducho potrebuje v danom momente ušetriť peniaze, nie je nič jednoduchšie, ako povinné zmluvné poistenie motorky zmeniť. Najprv však bude musieť doterajšie poistenie vypovedať.

KrížikPZP na motorku môže totiž klient vypovedať hocikedy a z hocakých dôvodov. Potrebné je splniť len jedinú podmienku, a to, že výpoveď zmluvy musí byť doručená poisťovni najneskôr 6 týždňov pred koncom súčasného poistenia. Po tejto lehote by žiadosť o zrušenie povinného zmluvného poistenia nemohla byť akceptovaná. Vzor žiadosti o výpoveď povinnej poistky na motocykel sú dostupné taktiež online. Do takéhoto vzoru sa už len jednoducho vyplnia potrebné údaje.

Na vypovedanie zmluvy PZP existujú aj iné dôvody, ako je lacnejšia či výhodnejšia ponuka. Poistku motocykla sa vypovedá aj v prípade odcudzenia, resp. krádeže motorky, z dôvodu predaja či darovania motocykla, tiež ak sa motorka dala zošrotovať, prípadne bola vyradená z evidencie. V prípade predčasného ukončenia zmluvy sa zvyšné peniaze z poistky samozrejme vrátia klientovi na účet.

Najlacnejšie znamená aj najlepšie?

Viacerí motorkári si kladú otázky, či nie je bezpečnejšie uzatvoriť radšej drahšie PZP motocykla, ktorý ich zväčša stál nemalé peniaze a takto svoju motorku či skúter lepšie ochrániť. Pri povinnom zmluvnom poistení pre motorku to však neplatí, keďže v zákone sú jasne definované podmienky pre poskytovateľov poistky, ktoré musia v prípade škodovej udalosti dodržať. Na mieste teda vôbec nie sú obavy, že by v prípade dopravnej nehody došlo k problémom s poistným plnením. Ušetrené peniaze môže majiteľ motorky či skútra radšej investovať do doplnkového a dobrovoľného poistenia motorky.