Online porovnanie poistenia

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

PZP pre nákladný automobil

Nákladné autoPodľa zákona č. 381/2001 o podmienkach PZP je potrebné mať zabezpečené okrem poistenia osobných automobilov a motoriek aj poistenie pre nákladné vozidlá. Ale čo sa vlastne pod týmto pojmom myslí? Viacerí vodiči sa mylne domnievajú, že zahŕňa aj pick-up či malú dodávku. No nie je to pravda. Za nákladné auto sa považuje hlavne viacstopový úžitkový automobil prioritne určený na prepravovanie nákladu, pričom nákladom sa myslí preprava až niekoľko ton materiálu. Nákladiaky, ako sa ľudovo tieto automobily tiež nazývajú, sa väčšinou podľa typu nadstavieb rozdeľujú na viacero druhov:

  • valníky
  • sklápače
  • ťahače
  • so skriňovou nadstavbou
  • špeciálne vozidlá

Nákladné automobily a uzavretie PZP

Ako sme už vyššie uviedli, aj nákladné automobily musia mať zo zákona uzavreté povinné zmluvné poistenie. Keď si vezmeme do úvahy veľkosť a hmotnosť týchto automobilov oproti osobným vozidlám, pričom nákladiaky a kamióny často prevážajú niekoľkotonový náklad, tak predstava, že sa s nimi dostanete do stretu nedáva príliš dobré vyhliadky. Nákladné auto dokáže pri nehode spôsobiť naozaj veľké škody a to nielen na majetku. Pri uzatváraní PZP na nákladný automobil by si mal preto vlastník dobre všímať aj rozsah poistného krytia.

Nákladné automobily bývajú väčšinou vo vlastníctve firiem, pre súkromné osoby by to asi nebola najvýhodnejšia investícia. Keďže bývajú využívané na podnikanie, nákladné automobily strávia na cestných komunikáciách skoro každý deň. Čiže podceniť výber toho správneho povinného poistenia určite nie je na mieste. Najlacnejšie PZP si pritom môžete veľmi ľahko porovnať a následne aj vybrať jednoducho na internete pomocou online kalkulačky.

Flotilové poistenie

Keďže nákladné automobily vlastnia väčšinou podnikateľské subjekty, mávajú ich vo vlastníctve viac ako len jedno. Vtedy je možné uplatniť si na ne maximum daňových výdavkov, medzi ktoré patrí aj povinné zmluvné poistenie. Preto ak spoločnosť vlastní zvyčajne viac ako 5 automobilov, uzatvoria poistenie  na všetky naraz na hromadnú poistnú zmluvu, to znamená, že si poistia celú flotilu, podľa toho sa nazýva toto poistenie aj flotilové.

Viacero ľudíMajitelia väčších vozových parkov samy vyhľadávajú možnosti flotilového poistenia, pretože im prináša množstvo výhod. Taktiež samotné poisťovne sa snažia prilákať k sebe takýchto klientov. Pristupujú k takýmto zákazníkom individuálne a tak sú potom nastavené aj ceny samotného poistenia.

Čo sa ceny týka, tak flotilové poistenie sa určite oplatí. Poisťovne ponúkajú klientom s veľkým vozovým parkom oveľa lepšiu cenu, ako keby si mali uzatvárať poistku na každé auto zvlášť. Cena sa môže odvíjať od samotného počtu poisťovaných vozidiel, tiež sa berie do úvahy aj predchádzajúci bezškodový priebeh.

Poisťovne sa pri stanovovaní výslednej ceny rozhodujú aj na základe veku vozidiel, veku a skúseností vodičov, počtu najazdených kilometrov za rok, či regiónu použitia. Niektorí poskytovatelia ale napríklad odmietajú poistiť flotilu medzinárodného prepravcu. Preto je výhodné zistiť si ponuku jednotlivých poisťovní už na internete, dokonca za uzatvorenie poistenia online ponúkajú poisťovne zľavu a nižšiu cenu.

Okrem ceny sú určite zaujímavé aj ďalšie výhody flotilového poistenia. PZP sa uzatvára na všetky vozidlá, zväčša bez ohľadu na to, či ide o osobný alebo nákladný automobil, a to všetko na jednu zmluvu. Spoločnosť tak ušetrí čas na zbytočnom papierovaní, keďže všetky podklady budú na jednej zmluve. Problém nepredstavuje ani neskoršie dopísanie automobilu do už existujúcej zmluvy v prípade, ak dokúpite nejaké vozidlo do vozového parku.

Podmienky potrebné na uzatvorenie flotilového poistenia

Aj keď niektorá poisťovňa vám môže uzavrieť hromadnú poistku už na dva automobily, zväčša by ste mali mať vo vašom vozovom parku aspoň päť vozidiel. Tieto však nemusia byť len nákladné, zarátať si tam môžete aj osobné automobily či iné úžitkové vozy, ak ich vaša spoločnosť využíva. Podmienkou pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia je ich jeden spoločný vlastník.

Ak ste teda vlastníkom nákladného automobilu, nezabudnite naňho uzavrieť PZP. A je pritom jedno, či vlastníte takéto vozidlo len jedno alebo viacero a využijete možnosť flotilového poistenia. Každé jedno vozidlo sa totiž musí pri bežnej kontrole preukázať bielou kartou. Kamióny a nákladiaky jazdiace často za hranice Slovenska samozrejme musia mať aj zelenú kartu.

Ako sme už spomínali, uzatvorenie PZP na nákladný automobil je veľmi jednoduché, môžete tak urobiť aj online a pritom si porovnať všetky cenové ponuky poisťovní. V prípade hromadného poistenia nákladných automobilov vám dokonca uzavretie PZP online poskytne aj zľavu a nižšiu cenu za poistenie. Takže nemusíte ani strácať drahocenný čas behaním po kamenných pobočkách poisťovní.