S príchodom teplého počasia a letných prázdnin sa čoraz viac ľudí chystá vycestovať aspoň na pár dní na dovolenku do zahraničia. Niektorí ľudia cestujú len v tomto ročnom období, iní cestujú častejšie a chystajú sa aj na zimnú lyžovačku. V dnešnej dobe, kedy sa ľudia dokážu dostať k lacným letenkám online doslova za pár centov, sa hlavne medzi mladými ľuďmi rozmáha aj trend nomádstva, alebo častého cestovania a spoznávania nových krajín. Niektorí ľudia cestujú často do zahraničia služobne, študenti zase mnohokrát využívajú výhody zahraničného študijného pobytu. Ak už patríte do akejkoľvek skupiny ľudí, určite by ste nemali pri svojich cestách zabúdať na cestovné poistenie.
Vo všeobecnosti môžeme cestovné poistenie rozdeliť na krátkodobé alebo celoročné. Každý človek by si mal zvážiť, ktoré poistenie sa mu oplatí uzatvoriť. Pokiaľ viete, že vycestujete povedzme na jeden až dva týždne v lete na dovolenku, k tomu ešte počas roka podniknete niekoľko aj keď jednodňových výletov do susedných krajín, resp. absolvujete pár služobných ciest, tak je pravdepodobné, že výhodnejšie a teda aj lacnejšie bude uzavrieť celoročné cestovné poistenie. Na cene poistenia sa ale v tomto prípade podieľa veľmi veľa faktorov.
Typy ročného cestovného poistenia
Celoročné cestovné poistenie poskytovatelia rozdeľujú na štyri základné typy, a to podľa frekvencie cestovania. Sú to:
- celoročné cestovné poistenie s viacnásobným výjazdom počas roka – toto poistenie je teda určené pre ľudí, ktorí vycestujú do zahraničia viackrát za rok, pričom ale je limitovaný jeden takýto pobyt, a to v závislosti od poisťovne, na 30, 45 alebo až 90 dní
- celoročné cestovné poistenie bez nutnosti návratu do vlasti počas roka – vhodné na dlhodobý pobyt, ako sú študijné pobyty pre študentov, au pair a pod.
- viacročné cestovné poistenie – môže byť individuálne alebo ako rodinný variant, pričom maximálna poistná doba býva 5 rokov
- celoročné cestovné poistenie na hory – toto poistenie kryje zásahy Horskej záchrannej služby, čiže je vhodné pre turistov, horolezcov či jaskyniarov, tiež aj pre lyžiarov
Rozsah krytia
Veľmi dôležitým faktorom pri výbere cestovného poistenia je rozsah jeho krytia. Čiže ešte pred jeho uzatvorením je teda potrebné si zvážiť, čo všetko od poistenia vyžadujem vzhľadom ku všetkým cestám, ktoré mienim podniknúť. Taktiež je rozdiel aj v destináciách, čiže či sa budem pohybovať len v rámci Európy, alebo ma čaká aj cesta do nejakej exotickej krajiny.
Čo sa týka destinácie, je veľký rozdiel v samotných medicínskych výkonoch v jednotlivých krajinách. V chudobnejších krajinách vám postačí nižšie krytie, povedzme do 100 000 eur, ale napr. v Spojených štátoch či Austrálii vám toto krytie nemusí postačovať, keďže tu sa ceny jednotlivých výkonov pohybujú v oveľa vyšších sumách.
V základnom balíku cestovného poistenia býva zväčša zahrnuté krytie liečebných nákladov v zahraničí, asistenčných služieb, úrazové poistenie, zodpovednosť za škodu, poistenie batožiny alebo jej meškania, poistenie právnej pomoci, storna zájazdu či predčasného návratu. Na vašom zvážení je potom určiť si ďalšie pripoistenia. Každé sa samozrejme odrazí na výslednej cene, ale určite nie je vhodné ich podceňovať.
Zaujímavé je aj to, že ani rekreačný šport nepatrí do základného balíka, čiže zranenie spôsobené pri hre futbalu, či plážového volejbalu alebo bicyklovaní nemusí byť preplatený, aj keď sa nejedná o žiaden rizikový šport. Takže by bolo vhodné si aj tieto aktivity pripoistiť, keďže na dovolenke si často zahráme tenis alebo si chceme vyskúšať nejaké vodné športy.
Dôležité je aj myslieť napr. na poistenie stomatologického ošetrenia, pretože asi každý z nás už zažil nepríjemnú bolesť zubov a bola by škoda si takým niečím pokaziť ešte aj dovolenku. V rámci celoročného cestovného poistenia by ste mali myslieť aj na náklady spojené s medicínskym transportom či núdzovým vycestovaním člena rodiny a napríklad aj na úhradu časti nákladov pri úraze, ktorý spôsobí škodu na dioptrických alebo protetických pomôckach.
Cenu poistenia zistíte jednoducho pomocou online kalkulačky
Ako sme už spomínali, cenu celoročného cestovného poistenia určuje množstvo rôznych faktorov. Zisťovanie najlacnejšej ceny sa tak zdá veľmi zložité, no jednoducho to môžete vyriešiť pomocou online kalkulačky. Tá vám ušetrí množstvo času.
Najprv je potrebné, aby ste si ujasnili, čo všetko chcete a potrebujete v rámci tohto poistenia. V prvom rade si určite, do ktorých krajín budete cestovať. Ak sa chystáte len na pobyty v Európe, postačí vám poistenie len na túto zónu a zbytočne by ste uzatvárali poistenie do celého sveta. Aj v prípade, ak by ste chceli neskôr vycestovať do nejakej exotiky, vyjde vás lacnejšie, ak si na túto cestu uzatvoríte k tomuto len jednorazové pripoistenie platné v danej mimoeurópskej krajine.
Podstatným faktorom pri určení ceny je aj účel cesty, teda či sa chystáte vyraziť za relaxom a zábavou, za športom alebo cestujete služobne. A taktiež je dôležité, aké pripoistenia či asistenčné služby si k poisteniu zvolíte.
V online kalkulačke si v prvom rade zvolíte, aký typ cesty budete absolvovať, na výber máte ročné poistenie – dlhodobý pobyt alebo opakované cesty počas roka. V ďalšom kroku vyberiete krajinu alebo zónu, kam budete cestovať. Poistenie do konkrétnej krajiny pritom automaticky platí vo všetkých krajinách, ktoré patria do rovnakej zóny. Ak potrebujete cestovné poistenie do viacerých krajín súčasne, mali by ste zvoliť poistenie do zóny, teda Európa alebo Svet. Ďalej budete zadávať účel cesty.
Poisťovne zaujíma, či sa chystáte na dovolenku alebo turistiku, pracovnú cestu manuálnu alebo nemanuálnu alebo sa chystáte na študijnú cestu. Pod prvou možnosťou sa rozumie oddychový alebo poznávací pobyt v zahraničí. Pracovná cesta je služobná cesta za účelom zárobkovej činnosti. Študijná cesta pokrýva pobyt v zahraničí za účelom štúdia. Poistiť môžete len seba, ale zároveň aj viacero osôb naraz. Preto ďalej vyplníte počet poisťovaných osôb. Nakoniec máte možnosť poistenia športovej činnosti. Ak zvolíte možnosť pripoistenia na rekreačnej alebo profesionálnej úrovni, je potrebné zvoliť aj konkrétne športy, na ktoré sa bude poistenie vzťahovať.
Následne sa vám zobrazia ponuky poisťovní. K nim je však možné vybrať si ešte aj ďalšie pripoistenia, ktoré ešte môžu zmeniť výslednú cenu. Bolo by dobré, aby ste si dobre naštudovali podmienky jednotlivých poisťovní a nerozhodovali sa len podľa najlacnejšej ceny. Ak si vyberiete celoročné cestovné poistenie, v ďalšom kroku vyplníte svoje osobné údaje. Cestovné poistenie začne následne platiť od okamihu pripísania zaplatenej sumy na účet poisťovne.