Online porovnanie poistenia

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Lyžiar na lyžiach

Poistenie na lyžovačku

Lyžiar na lyžovačkeOrientovať sa vo všetkých typoch poistenia býva pre väčšinu ľudí dosť náročné. K dispozícii je momentálne množstvo produktov od viacerých poisťovní, ktoré k základným typom poistenia ponúkajú aj rôzne pripoistenia. Poskytovatelia často klientom núkajú aj nepotrebné pripoistenia s vidinou zárobku, či ale takéto poistenie aj naozaj potrebujete, je naozaj otázne. Preto si vždy pred každou cestou dobre premyslite, kam a za akým účelom sa chystáte vycestovať a podľa toho si zvoľte najvhodnejšie poistenie pre vás.

V prípade, že sa v zimnom období chystáte na hory lyžovať, určite by ste mali zvážiť uzavretie cestovného poistenia. To, aké cestovné poistenie budete pri lyžovačke potrebovať, resp. aké pripoistenia si zabezpečiť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Naozaj je potrebné mať uzatvorené poistenie aj na lyžovačku?

Pokiaľ sa chystáte s rodinou alebo s kamarátmi vyraziť na pár dňovú lyžovačku na slovenské hory, je rozumné uvažovať aj nad uzatvorením cestovného poistenia. Aj keď je pravda, že ak sa mienite pohybovať iba na upravených zjazdovkách, tak prípadné zranenie by vám bolo uhradené z povinného zdravotného poistenia. Niekedy sa môžete zraniť aj bez vlastného pričinenia, stačí ak na svahu stretnete menej skúsenejšieho alebo až príliš arogantného lyžiara. No v každom prípade vám odporúčame aj uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré vám bude kryť napríklad poistenie batožiny, zodpovednosť za škodu, poistenie trvalých následkov či smrť následkom úrazu.

Modrá lanovkaIná situácia nastáva, pokiaľ sa budete venovať adrenalínovým športom alebo chcete lyžovať aj mimo vyznačených tratí. V takom prípade budete potrebovať aj poistenie do hôr. Ak by ste sa dostali do úzkych a musela by vám pomáhať Horská záchranná služba, bez poistenia by ste museli celý technický zásah hradiť z vlastného vrecka. To platí už od roku 2006, no mnohí turisti toto poistenie stále podceňujú. V horskom teréne a k tomu ešte v zimnom počasí sa však môžu ľahko zraniť aj tí najskúsenejší.  Stačí ak lyžiar natrafí na zľadovatelý úsek a nešťastie môže byť na svete. Ak by bol potrebný aj zásah vrtuľníka, cena takéhoto zásahu by sa rátala aj na pár tisíc eur. Takže podľa terénu, v akom sa chystáte pohybovať, resp. podľa rizika športu (skialpinizmus, freeskiing, lezenie po ľadopádoch a pod.), vám odporúčame uzavrieť si poistenie na hory.

Ako sme už ale spomínali, poistenie na lyžovačku by ste mali zvážiť aj v prípade, ak sa budete pohybovať len po oficiálnych zjazdovkách a nechystáte sa na žiaden adrenalín. Tuzemské cestovné poistenie totiž zahŕňa zväčša aj poistenie batožiny, zodpovednosť za škodu či poistenie trvalých následkov.

Lyžiarska výbava nepredstavuje malú finančnú položku, preto poistenie batožiny netreba podceňovať. Lyže vám môžu byť ukradnuté ako na svahu počas obednej pauzy, tak aj z uzamknutej lyžiarne. Na základe nahlásenej poistnej udalosti vám ale poisťovňa škodu nahradí.

Podceňovať by ste nemali ani poistenie zodpovednosti za škodu. Veľmi často sa totiž stáva, že na svahu sa stanete účastníkom nehody, ktorá môže spôsobiť vám alebo druhému lyžiarovi ťažký úraz. V dnešnej dobe je bežné, že takto zranený lyžiar sa následne domáha odškodnenia. Ak by ste nemali uzavreté cestovné poistenie s pripoistením zodpovednosti za škodu, mohlo by vás to vyjsť poriadne draho a to aj v tom prípade, ak by ste nehodu nezapríčinili. Vinník pri zrážke dvoch lyžiarov sa totiž identifikuje len veľmi ťažko.

Ak by ste pri úraze utrpeli ťažkú zlomeninu s trvalými následkami, tak určite oceníte, že v rámci vášho poistenia na lyžovačku máte uzatvorené aj poistenie trvalých následkov.

Pozor by ste si však mali dávať na dodržiavanie všetkých bezpečnostných pokynov. Najčastejším zamietnutím poistného plnenia zo strany poisťovne býva alkohol. Zavariť vám môže aj pomerne bežný čaj s rumom na zahriatie. Od roku 2015 je tiež zavedená povinnosť nosenia prilby pre deti do 15 rokov, ktorú je potrebné rešpektovať.

Poistenie na lyžovačku v zahraničí

V súčasnosti slovenskí lyžiari bežne vyrážajú na lyžovačku do zahraničia, populárne sú hlavne Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko či Francúzsko. V takom prípade by malo byť samozrejmosťou uzatvorenie cestovného poistenia na lyžovačku v zahraničí.

Lyžiarske okuliareNiektorí turisti sa domnievajú, že aj v zahraničí im postačí len Európsky preukaz zdravotného poistenia. Toto im síce pokryje základnú zdravotnú starostlivosť, ale naozaj len tú nutnú. EHIC prepláca náklady vykonané v štátnom zariadení a len do výšky, ako by vás vyšli na Slovensku. No rozdiel medzi nákladmi na liečbu u nás a v zahraničí sú neporovnateľné. Ak teda nechcete doplácať za prípadnú liečbu, určite uzatvorte cestovné komerčné poistenie určené na hory v zahraničí.

Pri uzatváraní poistenia si dávajte pozor, aké krytie vám poskytne. Pripoistiť by ste si mali zimné športy a samozrejmosťou by malo byť poistenie liečebných nákladov v zahraničí, úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu a poistenie batožiny. Ak si beriete na lyžovačku aj drahú techniku na zdokumentovanie zážitkov, tak by ste mali zvážiť aj ďalšie jej pripoistenie.

V zahraničí je ešte bežnejšie ako u nás, že vás po strete na zjazdovke zranený lyžiar zažaluje. Okrem nákladov na liečenie si väčšinou žiadajú aj preplatenie psychickej ujmy. Suma sa potom pohybuje aj v státisícoch eur. Slovenskí turisti by si pri takýchto stretoch mali dávať pozor na svoje konanie a radšej nič nepodpisovať, pokiaľ tomu nerozumejú. Potrebné je v takých prípadoch aj radšej počkať na záchranné či policajné zložky a riešiť to priamo s nimi. Po návrate  by ste mali hneď ohlásiť škodovú udalosť poisťovni a tá už bude konať za vás.

Ako každé poistenie, tak aj poistenie na lyžovačku si samozrejme môžete uzatvoriť jednoducho online. Postačí zadať do formulára všetky potrebné údaje a môžete v pohodlí domova porovnať všetky dostupné ponuky a zároveň hneď aj vybrať tú najlepšiu pre vás.